Aktualności Relacje z wyjazdów Galeria O nas Polecane strony Zloty przodownickie
Rajd "Dwójki"
IV Rajd Sp. 25
48 Zlot w Sanoku
Żabnica
Lysá hora
XIII Rajd "Dwójki"
Bieszczady
55 Zlot Sudecki
47 Zlot w Nowym Sączu
II Rajd Integracyjny
XII Rajd PTTK
I Rajd Integracyjny
54 Zlot Sudecki
46 Zlot w Zwardoniu
XI Rajd PTTK
53 Zlot Sudecki
Zlot oddziałów PTTK
Kozia Góra
Babia Góra, Polica
Błatnia
X Rajd "Przyjaciół Dwójki"
52 Zlot Sudecki
44 Zlot w Przemyślu
Śnieżnik
Jubileusz
51 Zlot Sudecki
43 Zlot w Iwoniczu
60-lecie na Klimczoku
Górskie spotkanie
50 Zlot
Beskid Żywiecki
Beskid Śl. Morawski
Beskid Mały
Jałowiec
Brenna
Spotkanie opłatkowe
49 Zlot Sudecki
41 Zlot Przodowników
Włochy - Dolomity
Masyw Śnieżnika
Góry Izerskie
Blachowanie 2010
Austria - Ferraty
Góry Świętokrzyskie
Pieniny
"Spotkanie opłatkowe"
Pilsko
48 Zlot Sudeckich Przodowników
40 Zlot Przodowników
Austriackie Via Ferraty
Beskid Morawski
Mogielica, Wielki Wierch
Ślęża
Blachowanie
Śladami bieszczadzkich cerkwi
Górski "Opłatek"
47 Ogólnopolski Zlot Sudecki
39 Zlot Przodowników
Orawa
Góry Izerskie
Austria - ferraty
Bieszczady
Beskid Wyspowy
Lipnica Murowana
Beskid Morawski
Góry Stołowe
Wielka Racza
Krynica - Cerkwie

Wyjazdy w 2007 roku


Wyjazdy w 2006 roku


Wyjazdy w 2005 roku

43 Ogólnopolski Zlot Sudeckich Przodowników Turystyki Górskiej

Kościół Pokoju w Jaworze W piątek 22 października wraz z kol. Józkiem Woźnicką wyruszyliśmy jako przedstawiciele KTG PTTK w Bytomiu na 43 Ogólnopolski Zlot Sudeckich Przodowników Turystyki Górskiej. W tym roku organizatorem był Oddział PTTK "Ziemi Lwóweckiej" w Lwówku Śląskim. Podczas przejazdu do Lwówka Śl. tradycyjnie już w drodze na zloty odwiedziliśmy najciekawsze atrakcje na tym terenie. Jako pierwszy był Kościół Pokoju w Jaworze. Niestety nie udało nam się zobaczyć wnętrza kościoła.

Z Jawora udaliśmy się w kierunku Proboszczowa zwiedzając po drodze późnoromański i gotycki kościół w Świerzawie oraz nieczynny już kamieniołom porfirów kwarcowych obecnie rezerwat przyrody nieożywionej "Wielkie Organy Wielisławskie" w Wielisławce nad rz. Kaczawą.

Po dotarciu do Proboszczowa naszym celem było "zdobycie" Ostrzycy (501m. n.p.m.),najpiękniejszego bazaltowego stożka wulkanicznego w Sudetach. Ostrzyca ze względu na charakterystyczny kształt jest zwana także "Śląską Fudżijamą". Wierzchołek stanowi rezerwat przyrody "Ostrzyca Proboszczowicka" o pow. 3,80 ha. Ochronie podlega bazaltowe gołoborze i porastająca je roślinność. Na szczyt - doskonały punkt widokowy - prowadzi ponad 400 bazaltowych schodów. Na wierzchołku widoczne zastygłe słupy bazaltowe. Przy dobrej pogodzie Ostrzyca jest doskonale widoczna także z Karkonoszy. Myśmy jednak trafili na "Polską Złotą Jesień" i widoki sięgały nawet Masywu Ślęży. Po zaliczeniu "wulkanu" udaliśmy się do bazy zlotu, która mieściła się w Ośrodku Rekolekcyjno-Kolonijnym naprzeciw Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. Po uroczystym otwarciu Zlotu wysłuchaliśmy jeszcze prelekcji tematycznych dotyczących okolicznych atrakcji Lwówka Śl.
W sobotę wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową zaczynając od Skał Lwóweckich zwanych "Szwajcarią Lwówecką". Skały Lwóweckie to ciekawe formy skalne zbudowane z szarych i czerwonych piaskowców położone w Parku Krajobrazowym "Dolina Bobru".
Następnym przystankiem był wczesnorenesansowy pałac z arkadowym dziedzińcem w Płakowicach. Z Płakowic udaliśmy się do następnego pałacu, ale niestety już w stanie ruin w Skale. W miejscowości Skała znajduje się także tzw. Skała z Medalionem położona przy zielonym szlaku z Lwówka Śl. do Bolesławca. Jedna z najciekawszych piaskowcowych form skalnych na Pogórzu Kaczawskim. Nazwa skały związana jest z medalionem z XIX w., który znajdował się w południowej ścianie i przedstawiał wizerunek cesarza Wilhelma II. Medalion zaginął w latach 80-tych ubiegłego wieku. Po sesji fotograficznej przejechaliśmy do Żerkowic, gdzie nie udało nam się zwiedzić czynny kamieniołom piaskowca.
Nie daleko kamieniołomu znajduje się piaskowcowe urwisko skalne położone nad starorzeczem Bobru zwane Huzarskim Skokiem. Jak grząskie jest jeszcze starorzecze, to sam mogłem się o tym przekonać zapadając się w bagnie po kolana.
Następna na trasie była Kopalnia Gipsu i Anhydrytu "Nowy Ląd" w Niwnicach. Po zwiedzeniu odkrywki przejechaliśmy do Płóczek Dolnych gdzie podeszliśmy pod dawno nieczynny kamieniołom wapieni czerwonych gdzie znajdują się jedyne jaskinie krasowe położone na Pogórzu Izerskim. Są to cztery jaskinie: Jaskinia Lisia (dł. ok. 70m.), Jaskinia Czerwona (dł. ok. 47m.), Jaskinia Oaza (dł. ok. 35m.) oraz Jaskinia Krótka (dł. ok. 11m.).
Ostatnim punktem był spacer na tzw. Pola Agatowe położone na stoku wzgórza Lipień leżącego na Pogórzu Izerskim. Ok. godz. 18 zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do bazy Zlotu. Wieczorem odbyła się prezentacja Lwóweckiego Lata Agatowego w pigułce oraz wspaniały Wieczór Waloński. W trzecim dniu, po oficjalnym zakończeniu Zlotu wyruszyliśmy zwiedzać Lwówek Śl. Zwiedzanie zaczęliśmy od Wieży Bramy Lubańskiej z XIII w. gdzie obecnie mieści się siedziba lwóweckiego oddziału PTTK i jest udostępniona do zwiedzania. Następnie zwiedzany był gotycki kościół p.w. Wniebowzięcia NPM oraz Ratusz z XV w., w którym mieści się muzeum regionalne, sala ławy, loch głodowy, sala tortur oraz najpiękniejsza Uczestnicy zlotu na Śląsku Sala Ślubów. Ostatnimi zabytkami były kościół p.w.Św. Franciszka i najwyższa wieża w Lwówku Śl.-pozostałość po kościele ewangelickim.
Na zakończenie, na tle Ratusza uwieczniono pozostałą grupę uczestniczącą w Zlocie. Organizacja Zlotu stała na bardzo wysokim poziomie a szczególnie sprawne prowadzenie wycieczek przez przewodnika sudeckiego kol.Tomasza Przybyło, który wykazał się wielką wiedzą i zaangażowaniem.
Zlot tradycyjnie zaszczycili: kol.Marek Staffa przewodniczący KTG ZG PTTK, przewodniczący Delegatury Sudeckiej kol.Krystyn Hudoba oraz we własnej osobie burmistrz Lwówka Śl.
W Zlocie uczestniczyło ponad 30 przodowników z całego kraju.

My natomiast postanowiliśmy w drodze powrotnej zahaczyć jeszcze o Kolorowe Jeziorka, pozostałość po kopalniach pirytu i jego pochodnych położone w Rudawach Janowickich. Pozostało jeszcze życzyć samemu sobie i innym kolegom przodownikom t.g. więcej takich spotkań jak zloty oraz spotkań na szlaku.

Błękitne jeziorko

Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Gnacik