Aktualności Relacje z wyjazdów Galeria O nas Polecane strony Zloty przodownickie
Rumunia - prelekcja
Waligóra
Iran - prelekcja
Soszów Wielki
Łamana Skała
Błatnia
Szyndzielnia
Zakończenie sezonu
58 Zlot Sudecki
50 Zlot Przdowników
57 Zlot Sudecki
XIV Rajd "Dwójki"
Rajd "Dwójki"
IV Rajd Sp. 25
48 Zlot w Sanoku
Żabnica
Lysá hora
XIII Rajd "Dwójki"
Bieszczady
55 Zlot Sudecki
47 Zlot w Nowym Sączu
II Rajd Integracyjny
XII Rajd PTTK
I Rajd Integracyjny
54 Zlot Sudecki
46 Zlot w Zwardoniu
XI Rajd PTTK
53 Zlot Sudecki
Zlot oddziałów PTTK
Kozia Góra
Babia Góra, Polica
Błatnia
X Rajd "Przyjaciół Dwójki"
52 Zlot Sudecki
44 Zlot w Przemyślu
Śnieżnik
Jubileusz
51 Zlot Sudecki
43 Zlot w Iwoniczu
60-lecie na Klimczoku
Górskie spotkanie
50 Zlot
Beskid Żywiecki
Beskid Śl. Morawski
Beskid Mały
Jałowiec
Brenna
Spotkanie opłatkowe
49 Zlot Sudecki
41 Zlot Przodowników
Włochy - Dolomity
Masyw Śnieżnika
Góry Izerskie
Blachowanie 2010
Austria - Ferraty
Góry Świętokrzyskie
Pieniny
"Spotkanie opłatkowe"
Pilsko
48 Zlot Sudeckich Przodowników
40 Zlot Przodowników
Austriackie Via Ferraty
Beskid Morawski
Mogielica, Wielki Wierch
Ślęża
Blachowanie
Śladami bieszczadzkich cerkwi
Górski "Opłatek"
47 Ogólnopolski Zlot Sudecki
39 Zlot Przodowników
Orawa
Góry Izerskie
Austria - ferraty
Bieszczady
Beskid Wyspowy
Lipnica Murowana
Beskid Morawski
Góry Stołowe
Wielka Racza
Krynica - Cerkwie

Wyjazdy w 2007 roku


Wyjazdy w 2006 roku


Wyjazdy w 2005 roku


52 Ogólnopolski Zlot Sudeckich Przodowników Turystyki Górskiej

W dniach od 18 do 20 października Józek Woźnicka i Krzysztof Pawełczyk z KTG Bytom wzięli udział w 52 Ogólnopolskim Zlocie Sudeckich Przodowników Turystyki Górskiej, zorganizowanym w Żarach w województwie Lubuskim.
Korzystając z okazji, że przybyliśmy na miejsce nieco wcześniej, odwiedziliśmy miejscowy oddział PTTK i ruszyliśmy na zwiedzanie zabytków miasta. Zafascynował nas odrestaurowany rynek oraz okalające go kamienice. Korzystając z okazji obejrzeliśmy również ruiny zamku Dewinów–Bibersteinów, wieżę wartowniczą oraz kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Około godziny 14 zameldowaliśmy się w bazie Zlotu. Po zakwaterowaniu wspólnie z uczestnikami Zlotu ruszyliśmy na trasę Trzech wież w żarskim lesie. Podczas wycieczki zdobyliśmy najwyższe wzniesienie województwa lubuskiego - Górę Żarską (226,9 m n.p.m.), znajdującą się na Wzniesieniach Żarskich, co zaświadcza zdobyty przez nas certyfikat. Po obiadokolacji organizatorzy zaprosili nas do sali plenarnej Urzędu Miasta Żary, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie Zlotu. Uczestnicy w trakcie obrad plenarnych wysłuchali przygotowanych prelekcji:
Piotra Nowaka – Łużyce, stąd jesteśmy…
Elżbiety Łobacz Bącal – Turystyka w oddziale PTTK Żary.
Ryszarda Bącala – Od korony do Korony…
Romana Sobera – Walory przyrodnicze i krajobrazowe Łuku Mużakowa
Wieczorem w ośrodku zostały przeprowadzone egzaminy przodownickie, do których przystąpiło 14 osób: 10 na przodownika turystyki górskiej, a 4 rozszerzało swoje uprawnienia, zdając egzamin na obszar Gór Świętokrzyskich i Tatr (nasz kolega Krzysztof Pawełczyk uzyskał uprawnienia na Tatry).
   W sobotę po śniadaniu wyruszyliśmy na pierwszą z tras zlotowych, której celem były szczyty Korony Sudetów Niemieckich. Zdobyliśmy między innymi: Spitzberg ( 510 m n.p.pm) – na Pogórzu Wschodniołużyckim, Breiterberg (510 m n.p.m.) – na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim oraz Lausche (Luż) (793 m n.p.m. ) – w Górach Żytawskich. Po tych podbojach udaliśmy się na biesiadę turystyczną, która była uświetnieniem kolejnego dnia Zlotu.
   Niedziela przywitała nas strugami krótkiego, lecz intensywnego deszczu. Pomimo tego wyruszyliśmy na kolejne zlotowe trasy. Decyzją organizatorów, za którą jesteśmy im niezmiernie wdzięczni, połączono dwie trasy. W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy Ścieżkę Geoturystyczną Dawna Kopalnia Babina, a następnie udaliśmy się do Rezerwatu Kulturowego Łuk Mużakowa, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie polskiej części parku, by Podwójnym Mostem przejść do niemieckiej strony parku. Zachwytom nad pięknem krajobrazu, szatą drzew jakże pięknym jesienią, nie było końca. Po zwiedzeniu zamku Bad Muskau zjedliśmy obiad w Łęknicy, gdzie odbyło się zakończenie Zlotu, w którym wziął udział burmistrz Łęknicy. Zapoznał nas z zamierzeniami turystycznymi władz miasta oraz zaprosił uczestników do odwiedzania Łęknicy, powiatu Żarskiego i ziemi lubuskiej.
   Wyruszając w drogę powrotną wstąpiliśmy do miejscowości Pole Gnieźnieńskie, gdzie chcieliśmy zobaczyć sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, ale niestety obiekt jest remontowany.

tekst i foto: K. Pawełczyk / J. Woźnicka