Aktualności Relacje z wyjazdów Galeria O nas Polecane strony Zloty przodownickie
Rumunia - prelekcja
Waligóra
Iran - prelekcja
Soszów Wielki
Łamana Skała
Błatnia
Szyndzielnia
Zakończenie sezonu
58 Zlot Sudecki
50 Zlot Przdowników
57 Zlot Sudecki
XIV Rajd "Dwójki"
Rajd "Dwójki"
IV Rajd Sp. 25
48 Zlot w Sanoku
Żabnica
Lysá hora
XIII Rajd "Dwójki"
Bieszczady
55 Zlot Sudecki
47 Zlot w Nowym Sączu
II Rajd Integracyjny
XII Rajd PTTK
I Rajd Integracyjny
54 Zlot Sudecki
46 Zlot w Zwardoniu
XI Rajd PTTK
53 Zlot Sudecki
Zlot oddziałów PTTK
Kozia Góra
Babia Góra, Polica
Błatnia
X Rajd "Przyjaciół Dwójki"
52 Zlot Sudecki
44 Zlot w Przemyślu
Śnieżnik
Jubileusz
51 Zlot Sudecki
43 Zlot w Iwoniczu
60-lecie na Klimczoku
Górskie spotkanie
50 Zlot
Beskid Żywiecki
Beskid Śl. Morawski
Beskid Mały
Jałowiec
Brenna
Spotkanie opłatkowe
49 Zlot Sudecki
41 Zlot Przodowników
Włochy - Dolomity
Masyw Śnieżnika
Góry Izerskie
Blachowanie 2010
Austria - Ferraty
Góry Świętokrzyskie
Pieniny
"Spotkanie opłatkowe"
Pilsko
48 Zlot Sudeckich Przodowników
40 Zlot Przodowników
Austriackie Via Ferraty
Beskid Morawski
Mogielica, Wielki Wierch
Ślęża
Blachowanie
Śladami bieszczadzkich cerkwi
Górski "Opłatek"
47 Ogólnopolski Zlot Sudecki
39 Zlot Przodowników
Orawa
Góry Izerskie
Austria - ferraty
Bieszczady
Beskid Wyspowy
Lipnica Murowana
Beskid Morawski
Góry Stołowe
Wielka Racza
Krynica - Cerkwie

Wyjazdy w 2007 roku


Wyjazdy w 2006 roku


Wyjazdy w 2005 roku



"Świadomy zadań i roli przodownika turystyki górskiej
PTTK przyrzekam pełnić swoje obowiązki sumiennie
i starannie, być rzecznikiem krzewienia wiedzy o Polsce....."

Barania Góra - "blachowanie" nowych przodowników
21- 22 luty 2009 r.

Tegoroczna druga już wyprawa Komisji Turystki Górskiej odbyła w dniach 21-22 lutego, a jej finałem było wejście na Baranią Górę, gdzie odbyło się "blachowanie" nowych przodowników turystyki górskiej przy KTG PTTK w Bytomiu. Zbiórkę przed wymarszem na szczyt Baraniej Góry zaplanowaliśmy w schronisku PTTK na Przysłopie na godzinę 1200. Z różnych przyczyn część zapowiedzianych uczestników nie dotarła na wyznaczony czas, a ponieważ trasa nie była sprawdzona pod kątem możliwości dotarcia na szczyt zasięgnęliśmy rady gospodarza schroniska. Opinia była obiecująca, tzn. dzień wcześniej dwie osoby przetarły szlak i było prawdopodobieństwo, że wejście na szczyt nie będzie sprawiało uczestnikom żadnych problemów. Niestety po przejściu kilkudziesięciu metrów od schroniska okazało się, że pokrywa śniegu przekracza w niektórych miejscach nawet 130 cm grubości, a szlak został przetarty jedynie na rakietach śnieżnych. Uczestnicy postanowili jednak na przekór przeciwnościom wyruszyć na trasę, co okazało się karkołomnym marszem po ugniatanym przez nasze stopy śniegu, co w sposób jednoznaczny opóźniało wejście na szczyt. Trasa okazał się na tyle trudna, że dojście pod wieżę widokową na Baraniej Górze zajęło uczestnikom prawie trzy godziny. Jak na prawdziwych turystów wypada, cel osiągnęliśmy w komplecie tzn. w ilości 14 osób. Po krótkim odpoczynku przystąpiono do uroczystości "blachowania" nowych kandydatów, którzy przed obliczem członka Regionalnej Komisji Egzaminacyjnej ds. ptg w Katowicach (organizatora całej imprezy) Eugeniuszem Gnacikiem złożyli uroczyste ślubowanie.
Ceremonialnego wręczenia legitymacji ptg. dokonał Wojciech Beliniak - Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej - wiceprzewodniczący bytomskiej KTG PTTK, a samego "blachowania" dokonał przewodniczący bytomskiej KTG PTTK Józef Woźnicka.
U stóp wieży na Baraniej Górze uroczyste ślubowanie złożyli: Mirosława Jankowiak, Robert Betcher, Andrzej Wątrobski - od tej chwili członkowie KTG PTTK w Bytomiu oraz Robert Barów z zaprzyjaźnionej sosnowieckiej KTG PTTK. Po gratulacjach i małym toaście (jeszcze Noworocznym szampanem) wszyscy uczestnicy ruszyli w drogę powrotną, by po 1,5 godzinie zameldować się w komplecie w schronisku. Przemoczeni, przemęczeni i zziębnięci, ale szczęśliwi i w dobrych humorach uczestnicy wyprawy po krótkim odmrażaniu przy schroniskowym kominku rozpoczęli przygotowania do wieczornej imprezy towarzyskiej zorganizowanej przez organizatorów całej imprezy Gabrysię i Eugeniusza Gnacik.
W dniu następnym po wspólnym śniadaniu większość obecnych jeszcze osób udała się pod kapliczkę "Panienki Baraniogórskiej" gdzie symbolicznym zapaleniem znicza uczczono pamięć o twórcy i pierwszym kustoszu Baraniogórskiego Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK "U źródeł Wisły" Andrzeju Dziczkańcu - "Bośkocu" gdyż w dniu następnym tj. 23 lutego przypadła by 73 rocznica jego urodzin, a następnie wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do swoich pojazdów, co nie było tak oczywiste, gdyż pojazdy znajdowały się niekiedy nawet 10 km od schroniska.
Ale za to wszyscy uczestnicy jednoznacznie potwierdzili, iż impreza w pełni spełniła swoją rolę w dalszej integracji środowiska Komisji Turystyki Górskiej przy PTTK w Bytomiu.

  

wideo relacja

Tekst: Dariusz Walczak