KOMISJA TURYSTYKI GÓRSKIEJ
TERENOWY REFERAT WERYFIKACYJNY GOT

przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
im. Stefana Lachowicza w Bytomiu
ul. Żołnierza Polskiego 13; tel. (032) 281-62-03
goryktg@wp.pl
 

Aktualności Relacje z wyjazdów Galeria O nas Polecane strony Zloty przodownickie


ZAGRANICA

Góry Orlickie
Góry Norwegii
Rysy WOŚP
Olimp - Grecja
Grossglockner w 60 godz.
Włoskie ferraty
Mont Blanc
Gerlach Rysy Cz.1
Gerlach Rysy Cz.2
Grecja - Tesalia
Mała Fatra cz. 1
Mała Fatra cz. 2
Mała Fatra cz. 3
Elbrus
Grań Watzmana
Wertykalna Szwajcaria
Alpy Delfinackie
Alpy Walijskie
Ratikon cz.II
Ferraty Dolomitów
Czarnogóra
Ratikon - Szwajcaria
Żelazne drogi Alp
Włochy - Gran Paradiso
Austria - Ferraty
Austria - Tyrol II
Austria - Tyrol I
Burgstainer Berg - Austria
Alpy
Włochy - Monte Rosa
Francja - Mont Blanc
Austria - Grossglockner
Dolomity III
Dolomity II
Dolomity - Marmolada
Zugspitze
Alpy Julijskie
Grossgockner II
Triglav - Słowenia
Mała Fatra
Czeska Szwajcaria
Riła, Piryn - Bułgaria
Dachstein - Austria
GrossGlockner - Austria
Szwajcaria - Grindelwald



"Czeska Szwjcaria" - 2005r.

    Wiosną ub. roku pojechaliśmy do Czech w okolice Deczyna (Dečín) położonego w regionie zwanym Czeską Szwajcarią.
    Naszym punktem wypadowym był kemping w miejscowości Tisa. W pierwszym dniu naszego pobytu podziwialiśmy Tiskie ściany (Tiské steny), bardzo podobne do naszych Błędnych skał. Na uwagę zasługują Wielkie ściany, gdzie można podziwiać panoramę okolic idąc krawędzią kilkadziesiąt metrów nad miejscowością Tisa.
    Program drugiego dnia był bardzo napięty. Na początek przejechaliśmy przełomem Łaby, dojeżdżając do miejscowości Hřensko na granicy czesko - niemieckiej. W miasteczku tym na uwagę zasługują domy wybudowane we wnękach skalnych. Hřensko byłą miejscem wyjścia w kierunku Pravčickej brány, największej piaskowcowej bramy w Europie o wysokości 21 m i rozpiętości 30 m, u podnóża której w 1833 roku wybudowano gościniec istniejący do dziś - Sokole gniazdo (Sokoli hnizdo). Po powrocie do Hřenska udaliśmy się do wioski Snežnik, szlakiem zielonym zdobywając szczyt Deczyńskiego śnieżnika (Dečínský Snežník - 723 m n.p.m.), gdzie znajduje się 30-sto metrowa kamienna wieża z 1864 roku, na której koronę można wejść w sezonie za niewielką opłatą. Można stąd podziwiać dookolną panoramę, w szczególności godny polecenia jest widok na stronę niemiecką, gdzie znajduje się Park Narodowy Szwajcaria Saksońska (National park Sachsische Schweiz), taki nasz polski Szczeliniec Wielki tylko w ilości -nastu. Po nasyceniu się widokami wracamy do wioski Sneznik.
    W tym dniu udajemy się jeszcze do największego miasta po stronie czeskiej - Deczyna (Dečín). Po długotrwałych poszukiwaniach udaje nam się znaleźć schody prowadzące na Pasterską ścianę (Pastýřska stena), gdzie znajduje się restauracja wybudowana na wzór zamku w 1905 roku. Sprzed restauracji piękny widok na Łabę, Deczyn i okolice, a zwłaszcza na deczyński zamek leżący nad brzegiem rzeki.
    W trzecim dniu udaliśmy się do miejscowości Jetříchovice, gdzie rozpoczyna się jetrzychowicka ścieżka dydaktyczna prowadząca wierzchołkami piaskowcowych ostańców, którą częściowo przeszliśmy. Na trasie znajdują się m.in.: Havraní Skála, Mariina skála, Vilémínina stena, Rudolfúv kámen i na koniec Ostroh. Wzniesienia niewielkie, trudno je przyrównać do gór, jednak wejście na nie wymaga dobrej kondycji. Na kilku znajdują się drewniane schrony, które mają wymiar czterech-sześciu metrów kwadratowych i zajmują całą powierzchnię wierzchołka. Po zejściu do miasteczka kończymy pobyt na terenie Czech.

foto: Sławek